Rok 2020 wprowadził bardzo wiele zmian w naszym codziennym życiu, tak samo osobistym jak i zawodowym. Dla pracowników jedną z podstawowych zmian wprowadzonych w tym roku jest  praca w domu. W ostatnim czasie ta forma pracy znacznie zyskała na popularności. Zyskała na aprobacie nie tylko ze strony pracowników (oszczędzają oni czas na dojazd do pracy) ale również przedsiębiorców (wynajem biura nie jest już konieczny).

Rynek mebli biurowych - ogólne tendencje

Aż do 2020 roku rynek mebli biurowych bardzo prężnie się rozwijał. Rynek regularnie odnotowywał wzrosty około 4% rok do roku. Jednak jak wskazują dane ten rok będzie przełomowy i tendencja wzrostowa zostanie przerwana. Planowane wcześniej inwestycje zostaną wstrzymane lub całkowicie odwołane, odczuje to również rynek mebli.

Poniższe wykresy wskazują globalny poziom przychodu branży mebli biurowych oraz ogólną tendencję rozwoju.




Źródło: https://www.statista.com/outlook/17050000/102/office-furniture/europe

Analizując powyższe zestawienia można zauważyć, że rynek mebli biurowych w ostatnim czasie bardzo dobrze się rozwijał, każdego roku jego wartość rosła. Jednak tendencja wzrostowa rynku została przełamana w roku 2020. Ma na to duży wpływ niepewna sytuacja gospodarcza związana z pandemią, z którą obecnie walczy cały świat. Optymizmem napawa jednak fakt, że sytuacja w kolejnych latach powinna się poprawić, rynek dostosuje się do zmian i ponownie jego wartość będzie rosła.

Wzrost popularności pracy w systemie office home

Obserwując rynek można stwierdzić, że praca w trybie home office przyjęła się już na dobre. Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że część pracowników nie opuści swoich domów zbyt szybko, a może ta forma pracy stanie się standardem w przypadków niektórych zawodów



Źródło: https://www.economist.com/graphic-detail/2020/09/11/the-home-office



Jak można zauważyć, w wielu krajach pracownicy cześć swojego czasu pracy spędzają w domu. To ile czasu spędzamy na pracy w domu jest uzależnione nie tylko od ogólnych tendencji ale także od specjalizacji gospodarki, nie wszytkie branże i zawody mogą wykonywać swoją pracę poza siedzibą firmy.

Prognozy dla sektora mebli biurowych

Jeśli prognozy się sprawdzą, nie będzie to pozytywna informacja dla całej branży mebli biurowych, nie tylko dla producentów, ale również dla: stolarzy, tapicerów, architektów, projektantów wnętrz ale także dla właścicieli nieruchomości przeznaczonych na wynajem powierzchni biurowy.


Do zagrożeń jakie niesie za sobą praca w domu zaliczyć można: 


Przeniesienie pracy wykonywanej w biurach do przestrzeni domowej, co ograniczy potrzeby zakupu mebli biurowych przez przedsiębiorców nawet w przypadku zatrudnienia nowego pracownika.


Całkowita rezygnacja z wynajmu przestrzeni biurowych i tworzenie, utrzymywanie stanowisk pracy wyłącznie w trybie pracy w domu.


Brak konieczności “odświeżenia” wizerunku i wystroju biur a tym - brak konieczności dokonywania kolejnych zakupów meblowych.






Zaletą tej sytuacji jest to, że w domu również będziemy musieli przygotować swoją przestrzeń pracy, co może wiązać się z koniecznością zakupu nowego krzesła biurowego lub biurka. Dodatkowo tylko niektórzy pracownicy są w stanie pracować w domu na stałe, jest bardzo wiele zadań, których nie da się wykonać będąc w domu.


Mamy nadzieję, że obecna sytuacja szybko się ustabilizuje i obroty w branży mebli biurowych wrócą do poprzedniego poziomu, a kreatywność przedsiębiorców pozwoli na dalszy rozwój.


Dodatkowo pojawiają się również opinie, że pracownicy w dłuższej perspektywie nie chcą pracować w domu, nie wszyscy mają odpowiednie warunki do wykonywania swojej pracy ale też brak kontaktu z innymi współpracownikami jest bardzo męczący i utrudnia współpracę.