Firmy od dawna prześcigają się we wprowadzaniu innowacji i usprawnień w funkcjonowaniu firmy. Duże korporacje już dawno zauważyły, że inwestycja w pracownika, jego komfort i zadowolenie przekłada się na jego wydajność, czyli na zysk.


     ERGONOMIA MIEJSCA PRACY

Ergonomia miejsca pracy to zbiór zasad, które pozwolą zachować balans pomiędzy pracownikiem a jego otoczeniem. Optymalne zaprojektowanie przestrzeni biurowej oraz wykorzystanie sprzętów pozwoli zwiększyć wydajność, kreatywność i zaangażowanie pracownika, jest to poparte licznymi badaniami.

 

     Biurko, czyli najważniejszy mebel biurowy

....Biurko jak łatwo się domyślić jest  najważniejszym elementem biurowego wyposażenia. Jeżeli już  zadbaliśmy o to, że jest dobrej jakości i zapewni odpowiedni komfort pracy (czyli ma odpowiednią wysokość i głębokość) należy się zastanowić jak je  ustawić
 
Ważne jest, żeby pracownik nie miał przed sobą ściany, może to obniżyć jego witalność i kreatywność. W takim razie oczywistym wydawałoby się, że dobrym pomysłem jest ustawienie biurka przodem do okna. To też nie jest dobre rozwiązanie, dla pracownika widok drzew oraz ruchu ulicznego najprawdopodobniej okaże się ciekawszy niż jego aktualne zajęcie i będzie go często rozpraszał i odrywał od obowiązków. 

Oprócz położenia biurka względem ściany i okna warto zwrócić uwagę na położenie względem drzwi, osoba która siedzi tyłem do drzwi podświadomie czuje się pozbawiona kontroli. Może to powodować niepokój i nerwowe obracanie się za siebie.


 

Po drugie: organizacja miejsca pracy

Biurowa przestrzeń powinna być schludna, tutaj mniej znaczy więcej. Stosy dokumentów i śmieci wpływają negatywnie na pracownika, przytłoczenia natłokiem obowiązków. Za to z perspektywy klienta osoba siedząca przy tak niechlujnym biurku jest niekompetentna. Warto pozbyć się więc zbędnych przedmiotów. Jeżeli mamy ich nadmiar, nie możemy się wśród nich odnaleźć i dużo czasu marnujemy na poszukiwanie tych, których aktualnie potrzebujemy.

Siła koloru i natury

Łatwo się domyślić, że obecność kwiatów pozytywnie wpływa na nastrój osób przebywających w biurze. Poza funkcją dekoracyjną, część roślin wykazuje też zdolność oczyszczania powietrza - pochłaniają toksyny i produkują tlen. 

Urządzając biuro należy również wybierać gatunki mało wymagające pod względem nawodnienia i oświetlenia, w natłoku obowiązków możemy o nich zapomnieć. Dobrze sprawdzą się zamiokulkasy, mają bardzo małe wymagania, oczyszczają powietrze oraz wykazują działanie uspokajające. Kolejnym trafnym wyborem jest monstera. Jest to roślina, która toleruje różne warunki a jej charakterystyczne, duże liście będą dużą ozdobą biura.
...  ..Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, oczyszcza powietrze i działa uspokajająceZamiokulkas

Monstera


Nie można również zapomnieć o doborze odpowiednich kolorów

Odpowiednio dobrana kolorystyka może zarówno podkreślić tożsamość firmy jak i wpłynąć na wydajność i kreatywność pracowników. Oczywiście działa to też odwrotnie, źle dobrana gama kolorów może powodować na przykład rozdrażnienie lub senność. Różnorodne badania psychotechniczne wykazały, że w biurze najlepiej sprawdzają się jasne tony o małym nasyceniu barw a sufit powinien być biały. Nie jest również wskazane, aby całe pomieszczenie pomalowane było jednym kolorów, wprowadzi to monotonię a my chcemy pracowników maksymalnie zaktywizować. Wykazano również, że barwy ciepłe wpływają pozytywnie na atmosferę oraz pozwalają pracownikowi lepiej wypocząć podczas przerwy.

Optymalna temperatura oraz oświetlenie w biurze

Zapewnienie odpowiedniej temperatury jest obowiązkiem pracodawcy, jednakże warto zastanowić się jaka temperatura jest optymalna. Badania wskazują na to, że pracownicy przebywający w pomieszczeniach, w których temperatura waha się się od 21 do 23 są najbardziej efektywni.

Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniego oświetlenia, ma ono wpływ na samopoczucie i wydajność w pracy. Jednym z czynników określających jakość źródeł światła jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Normy sugerują, aby w biurach gdzie przebywa się przez dłuższy czas zastosować lampy o Ra 85, zaś w miejscu gdzie bardzo ważne jest rzeczywiste odwzorowanie koloru- Ra 90, na przykład w pracowniach graficznych lub biurach projektowych. Przy doborze tonacji bieli bierzemy pod uwagę kolory ścian i mebli. Świetlówki o chłodnej tonacji sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach, w których mamy mały dostęp do światła dziennego.



Organizowanie przestrzeni

....

Pomieszczenie, w którym pracują ludzie zdecydowanie nie może być zbyt ciasne, powoduje to uczucie przytłoczenia i niweluje kreatywność. Kodeks pracy wskazuje, że pracownik powinien mieć do dyspozycji co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej podłogi, pomieszczenie o objętości co najmniej 13 metrów sześciennych i wysokości 3 metry.

Na podstawie badań dotyczących odczuwania przestrzeni dowiedziono, że małe pomieszczenia dają nam poczucie bezpieczeństwa zaś duże swobody i władzy. Przy projektowaniu biura warto dać pracownikowi trochę przestrzeni, której on będzie właścicielem i nada jej indywidualny charakter.




Pracownicy są wielką wartością firmy, ich efektywność przekłada się bezpośrednio na zysk przedsiębiorstwa.
Dbanie o komfort pracowników jest dla pracodawcy inwestycją a nie kosztem, dlatego przy planowaniu biura należy zastosować ergonomiczne rozwiązania.




Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

[email protected]

+48 81 884 72 22